Dan škole

 Gimnazija i ekonomska škola ,,J.J.Zmaj“ u Odžacima,proslavila je Dan škole, u petak 23. novembra u svečanoj sali škole, sa početkom u 18.časova. Tema ovogodišnjeg obeležavanja  Dana škole bila je: Čitamo Andrića i  još jedna prilika da se  podsetimo života i dela Ive Andrića, jednog od naših najvećih  pisaca i  nobelovca  čije je književno delo odavno postalo  prepoznatljivi deo,ne samo naše, već i svetske kulturne baštine .Nakon pozdravne reči direktorice naše škole Marije Matović,istaknuti su postignuti rezultati naših ucenika na mnogobrojnim  prošlogodišnjim takmičenjima  kao i skorašnji uspeh   učenika II 3   razreda, Nataše Alpeze, Bogdana Grgića, Davida Jovanovića i Tijane Todorović koji su osvojili prvo mesto na regionalnom takmičenju ,, Dani  edukativnosti za preduzetništvo i inovacije“ koje je odrzano u Bačkom Petrovcu, 22. novembra tekuće godine.  Dodeljene su nagrade najuspešnijim učenicima naše škole koji su na prošlogodišnjim takmičenjima postigli zapažene rezultate: Nikolini Božović , učenici ll 2 odeljenja za osvojeno treće mesto na Okružnom takmičenju iz književnosti, ,Književna olimpijada,  Nađi Držaić, učenici lll 2 odeljenja, za osvojeno peto mesto na Republičkom takmičenju iz književnosti ,,Književna olimpijada“  i Marini Vranješ, učenici III 1 odeljenja, za osvojeno treće mesto na Republičkom takmičenju iz književnosti, ,,Književna olimpijada“.   U nastavku  programa,  nastupali su  učenici naše škole koji su govorili i čitali odabrane odlomke iz  najpoznatijih Andrićevih zapisa, pripovedaka i romana, kroz koje se, jedna od opsesivnih Andrićevih tema,tema  mostova,  jasno izvdvajala kao prepoznatljiva i suptilno nametnuta  misao o  mogućnosti  nadvladavanja i prevazilaženja egzistencijanog  udesa, kako u  pojedinačnom, tako i u širem , društvenoistorijskom, kulturološkom , opšteljudskom kontekstu. Dramatizacija odlomka iz Andrićeve ,, Proklete avlije“,pokazala je glumački talenat naših učenika i želju da što uverljivije  dočaraju zadate  likove, prostor i vreme . Lirskoj atmosferi  programa doprinela  je  voklalna interpretacija odabranih  pesama u izvođenju Karatine Benke, učenice  III 1, odeljenja naše škole i  Milice Božović, učenice ll 2  odeljenja, koja je u završnom delu programa odsvirala na klaviru odabranu kompoziciju.Prezentaciju o Andrićevom životu pripremili su učenici lll 1 odelenja: Igor Vukadinović, Strahinja Jovanović, Bogdan Ilić i Milan Stojković. Tekstove čitali, govorili i glumili, učenici: Olivera Mladenović, l 2, Bogdan Đukić, ll 2, Milica Končarević, ll 2,Dimitrije, Cvetković,  ll 3, Milica Kostadinović,IV 1, Bogdan Grgić, ll 3, Vuk Čučković , lll 2,  Vukašin Šoškoćanin , l 2 i  Borko Ili,ć  IV 2 . Program pripremile, profesorica ruskog jezika Dragica Lučić i profesorica srpskog jezika i književnosti Slađana Bodiroga.